About the Conference / A konferenciáról

About the Conference

The “Near and Far” Conference on Oriental and East Asian Studies (in Hungarian: “Közel, s Távol” Orientalisztikai Konferencia) was organised for the first time in 2009 by the newly established Oriental and East Asian Studies Workshop of Eötvös József Collegium, a historical special college of ELTE – Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary.

The purpose of the event is to provide the opportunity for students on all study levels (graduate, post-graduate, doctoral) to present their research results to each other and to get involved in discussions with young researchers of different fields. The event is unique in the sense that there is no limitation in terms of the topic of presentations: participants can freely chose their themes from any realm of Oriental Studies (Arabian Studies, Assiriology, Egyptology, Iranian Studies, Turkish Studies), and East Asian Studies (Indology, Japanese Studies, Korean Studies, Mongolian and Inner Asian Studies, Synology), and all related fields. The Conference is, of course, also open for students of university departments not focusing on Oriental or East Asian studies in case they are doing researches on related topics (investigating, for example, the history of an Eastern culture at a history department).

Since 2009, the Conference has been organised 9 times, offering presentation opportunity for more than 300 students from all across Hungary. Papers read at the Conference were published in 9 reviewed volumes, edited by head organisers Petra Doma and Ferenc Takó.

On the occasion of its 10th jubilee, the Conference will be organised for the first time as an international event, open to students from all over the world. We hope that the 2020 Conference will call the attention of students from a large variety of research fields, and that we can offer our participants an interesting program, vivid discussions and a unique opportunity of international networking. Selected papers of the Conference are planned to be published in a peer-reviewed English language volume.

A konferenciáról

A „Közel, s Távol” Orientalisztikai Konferenciát az Eötvös Collegium újonnan megalapított Orientalisztika Műhelye első alkalommal 2009-ben rendezte meg.

A rendezvény célja, hogy a különböző képzési szinteken (BA, MA, PhD) tanulmányokat folytató hallgatók számára lehetőséget biztosítson kutatási eredményeik bemutatására, illetve arra, hogy más területeken dolgozó fiatal kutatótársaikkal eszmecserét folytassanak. A rendezvény egyedülálló abban az értelemben, hogy az előadókat a téma megválasztása szempontjából semmilyen megkötés nem korlátozza: a résztvevők szabadon adhatnak elő a keletkutatás bármely területéhez kapcsolódóan (arabisztika, assziriológia, egyiptológia, indológia, iranisztika, japanológia, koreanisztika, mongolisztika és belső-ázsiai tanulmányok, sinológia, turkológia). A konferencia természetesen nyitott azon hallgatók számára is, akik nem a keletkutatáshoz kötődő tanszékeken folytatnak tanulmányokat, amennyiben munkájuk a témához kötődik, így például ha történészként vizsgálják valamely keleti kultúra történelmét.

2009 óta a konferenciát kilenc alkalommal rendeztük meg, több mint 300 hallgatónak kínálva bemutatkozási lehetőséget az ország minden tájáról. A konferencián megtartott előadások kilenc lektorált kötetben jelentek meg a szervezők, Doma Petra és Takó Ferenc szerkesztésében.

A tizedik évforduló alkalmából a konferenciát először rendezzük meg nemzetközi eseményként, amely a világ minden tájáról várja résztvevőit. Reméljük, hogy a 2020-as konferencia számos hallgató érdeklődését kelti majd fel, akik kutatási területek széles skáláját képviselik, és reméljük, hogy résztvevőink számára érdekes programot, élettel teli eszmecserét és a nemzetközi kapcsolatépítésre való egyedi lehetőséget kínálhatunk. A konferencián elhangzó előadásokból lektorált angol nyelvű kötetben tervezünk válogatást megjelentetni.